автор фото
Анна Замаєва
0

Всесвітній день Землі – гарна нагода, щоб згадати про відповідальне ставлення до довкілля

22 квітня світ відзначає День Землі. З нагоди цієї дати хочемо нагадати що добробут нашої планети, чисті річки та повітря, збережені ліси та їхні мешканці – обов’язок кожного з нас. Навіть в надскладних умовах, в яких опинилась наша країна, можна і необхідно дбати про довкілля – починаючи з себе, своєї родини, свого будинку та своєї вулиці.

З першого погляду здається, що проблема екології глобальна, і не в наших силах змінити хід історії. Але це не так – лише погляньте, як маленька, але згуртована країна дев’ятий рік поспіль дає по зубам “другій армії світу”. Роблячи маленькі правильні вчинки, всі ми є краплинами в цьому океані змін.

Тримайте декілька простих ідей, як можна турбуватись про довкілля в повсякденному житті:

СОРТУЙТЕ СМІТТЯ
Просто почніть складати окремо пластик, скло, метал та органіку. За декілька тижнів ви помітите, що обсяги змішаних відходів, що потрапляють на звалище, зменшиться в три-чотири рази в рамках вашої оселі. Вторинну сировину можна здавати на переробку в пунктах прийому – там за неї сплачують кошти, які ви можете задонатити на ЗСУ. В деяких містах є волонтерські сортувальні центри – там сировину приймають безкоштовно, а за виручені з переробки кошти реалізують проекти з допомоги армії або в галузі захисту довкілля. І так, вторинна сировина дійсно переробляється, і дійсно використовується повторно. Дехто розповсюджує міфи про те, що сміття з роздільних контейнерів все одно потрапляє на одне звалище, але насправді це не так.

ОРГАНІЧНІ ВІДХОДИ
Рештки їжі, які потрапляють у ваш смітничок – серйозний ворог для довкілля. Так, самі по собі органічні рештки не є шкідливими для природи і навіть навпаки, працюють як добриво для рослин. Але, перегниваючи на звалищі серед інших відходів, органіка виділяє метан – небезпечний газ, який спричиняє глобальне потепління і часто призводить до пожеж на звалищах. На щастя, вихід є – в приватних будинках, а також у дворах багатоповерхівок з органічних відходів можна створювати компост. Це добриво, яке постійно використовується в садівництві і яким ви потім зможете підживити квіточки у вашому дворі. Або продати менш хазяйновитим садівникам і перерахувати кошти для ЗСУ. І не хвилюйтесь, при правильній організації компостної ями або контейнера органічні рештки не створюють неприємного запаху та й взагалі будь-яких проблем для мешканців. Якщо ж зовсім немає бажання створювати компост, органіку можна викидати у лісосмузі або деінде на природі – але звісно ж, не на стежках, дорогах або туристичних пам’ятках.

ПРИБЕРІТЬ ЧУЖЕ СМІТТЯ
Якщо ви не маєте можливості організувати толоку чи доєднатись до організацій, що проводять такі заходи – навіть маленький мішечок сміття, який ви зберете на стежці в лісі і донесете до контейнера, також є суттєвим внеском в турботу про довкілля. Уявіть собі що буде якщо кожен, хто щодня проходить лісосмугою, забере з неї трохи сміття або хоча б не залишить його після себе. А по можливості долучайтесь до масштабних толок – ці заходи не лише про прибирання, це також цікавий досвід подорожей, команда неймовірних людей і море позитивних емоцій.

НЕ ШКОДЬТЕ ТВАРИНКАМ І РОСЛИНАМ
Всі вони, як і ми – невід’ємна частина екосистеми Землі. Кожна жива істота на планеті має свою місію, і завдяки кожній ми з вами дихаємо і живемо. Не демонструйте свою силу, знищуючи все живе навколо – вбивство звірів, вирубка лісів, зривання квітів – вчинки про моральну слабкість, і аж ніяк не навпаки. Зірвані квіти в поліетиленовій обгортці, дикі звірі в клітках і акваріумах – це наближення не до природи, а до прірви між нею і людством. Дбайте про флору і фауну в їх природному середовищі і милуйтесь на комфортній відстані, не приносячи шкоди.

Війна наносить катастрофічні наслідки екології України. І саме нам з вами доведеться ліквідовувати її наслідки – якщо звісно ми не хочемо, щоб природа мстилась паводками, зміною клімату, забрудненнями та пожежами. І, поки йдуть бої і немає змоги вирішувати проблему глобально, давайте почнемо дбати про довкілля в рамках своєї родини, свого будинку, своєї вулиці та свого міста.
Просто розпочніть, вам сподобається. 🙂💪

Крокуси України